субота, 28 жовтня 2017 р.

Якщо раптом зникне Сонце...

Якщо раптом не стане Сонця… відразу обмовимося: такого – щоб Сонце раптом відразу взяло і кудись поділося – в принципі відбутися не може. Звичайно, воно – як і все на світі – не вічне, але «смерть» зірки – це досить тривале «дійство»: вигоряння водню, потім гелію, перетворення в червоний гігант і нарешті – в білий карлик, що поступово остигає протягом тисячоліть (причому фіналу цієї «драми» ми не побачимо – будемо благополучно знищені разом з планетою на стадії червоного гіганта). Але раз вже ми про це заговорили – в порядку якогось дуже філософського припущення уявімо, що Сонце таки пропало… ось так, було – і відразу немає.
Строго кажучи, в перший момент нічого екстраординарного не станеться – хіба що темно стане. Якби сталося таке, коли на нашій стороні Землі буде ніч – ми взагалі можемо нічого не помітити, принаймні – якщо небо буде закрите хмарами. Якщо небо буде ясним, ми все ж зауважимо: зірки є – а Місяця нема. Як відомо, наше нічне світило світить відбитим сонячним світлом, отже, немає Сонця – не видно і Місяця. 
Більш серйозні наслідки (крім відсутності світла) почнуть відчуватися до 9-го дня (мимоволі задумаєшся – випадково чи такий проміжок часу пов’язаний з поминанням покійних). Як ми пам’ятаємо, різниця в температурі повітря на нашій планеті від широти до широти пояснюється тим, що Сонце по-різному нагріває Землю, не стане «джерела енергії» – зникне і різниця в температурі. Зрозуміло, вирівнюючись, вона буде змінюватися в бік зниження – і на 9 день досягне нуля градусів Цельсія, так що все почне замерзати, до 20-го дня всі водойми на Землі – починаючи ставками і кінчаючи океанами – будуть покриті льодом. 
Тим часом зниження температури триває: через 27 днів температура (як ми пам’ятаємо, однакова по всій Землі – аж до екватора) падає до -18 градусів. Навряд чи треба пояснювати, що станеться з теплолюбними рослинами, що ростуть у тропіках та й жителям тих країв, які звикли до жаркого клімату, буде нелегко – нам, адаптованим до морозів буде трохи легше це переносити, але тільки спочатку, адже цим справа не обмежиться! Більш, ніж через 3 місяці, температура впаде до -50 градусів (це вже Крайня Північ в масштабах планети). 
Але не забуваймо, що Сонце – не тільки джерело світла і тепла, це ще й гравітаційний центр, «цементуючий» Сонячну систему, не стане його – і Земля піде у «вільне плавання», через 6 років вона вже буде в районі орбіти Плутона, а там і взагалі піде з Сонячної системи (якої, власне, без Сонця вже не буде). Втім, яка вже різниця, де ми будемо знаходитися, якщо вже не гріє Сонце – через 10 років температура впаде до -125 градусів – зрозуміло, ні про яке життя на Землі мови вже не буде. А через 57 років – тим більше: всі океани промерзнуть до самого дна, тобто не стане рідкої води – головної умови життя.
Втім, деякі вчені з цим не згодні. Ні-ні, зрозуміло, дослідники не займаються фантастичними сценаріями – мова йде про цілком реальні явища, що зустрічаються у Всесвіті, і не так вже рідко. Навколо інших зірок обертається чимало планет-гігантів, причому орбіти у них вельми витягнуті: то підійдуть до своєї зірки ближче, ніж Меркурій – то відійдуть далі Плутона. Так от, пройде такий гігант поблизу планети величиною із Землю, а то й менше – або навіть більше в 10 разів – та й зіштовхне її з орбіти своєю гравітацією. В результаті вона «виходить з-під контролю» – і маємо ми планету-бродягу: зірка-то залишилася на місці – але планету вже не гріє, оскільки та пішла далеко.
Так ось, при таких обставинах планету цілком може «обігрівати» зсередини розпад радіоактивних речовин або вулканічна діяльність – настільки, що вода в рідкому стані може «протриматися» не один мільярд років. По суті, це буде схоже на Європу, супутник Юпітера – а на Європі життя відшукати дуже навіть розраховують, навіть багатоклітинних! 
Будемо радіти, що подібне нам таки не загрожує, а якщо комусь хочеться поміркувати про сценарії кінця світу – виберемо що-небудь більш реалістичне – наприклад, спалах гамма-випромінювання на відстані в 10 тисяч світлових років від Землі.



Можливість зіткнення Землі і Марса в майбутньому

Велика частина світового наукового співтовариства має впевненість, що положення Сонячної системи стійке і орбіти її планет не можуть перетнутися.
Астрофізики, навпаки, переконані, що баланс порушиться, і Земля може зіткнутися з Марсом. Всі фахівці не заперечують, при існуючому етапі розвитку Сонячної системи, все що відбувається в ній − процеси стабільні і біди нині ніщо не віщує. У той же час, здатності сучасної науки не дають можливості проводити довгострокові, за космічними мірками, прогнози, як будуть розвиватися подальші події в зоряних системах. Тобто, всі нинішні прогнози дуже нетривалі за часом.
Орбіти постійно змінюються. Це відбувається в незначних розмірах, але через мільярди років цей фактор може виявитися фатальним і, в такому разі, ймовірно зіткнення Землі і Марса.
Математичні розрахунки фахівців показують, пройде кілька мільярдів років, після чого відхилення в орбіти, по якій рухається Марс, стане критичним. Червона планета цілком зможе перетнутися з траєкторією руху Землі.
Астрономи висувають припущення, що одного разу з Землею подібне вже відбувалося. Згідно з однією з версій, тоді з нею зіткнулася планета Тейя, внаслідок чого утворився Місяць. Втім, згідно з останніми даними, вік Місяця старше земного, що робить питання появи її в системі зовсім незрозумілим.


пʼятниця, 27 жовтня 2017 р.

Фантастичне майбутнє Землі чи реальність?

Аби врятувати і розвинути людство, доведеться втратити Землю і всі зв’язки із нею. В довгостроковій перспективі порятунок людства залежатиме від колонізації інших планет чи навіть інших сонячних систем. Це  лише питання часу.
Зміни почнуться із мови та культури. Поселення на інших планетах, розділені мільйонами кілометрів та навіть різницею в часі почнуть розвивати власні діалекти, сленг, музику, літературу та власні культурні тренди. Подібно до того, як сленг та діалекти бурів, креолів та жителів шотландських сіл є абсолютно різним  так різною буде й мова та традиції спілкування. Земляни поступово втратять початкове спільне культурне коріння.
Далі почнуться зміни в економіці та політиці. Як колись Американська революція спричинила об’єднання колишніх колоній та відокремлення їх від Британської імперії, так і від Землі від’єднаються поступово космічні колонії. Саме через те, що вони будуть надто різними у порівнянні із тим, звідки вийшли перші поселенці, перед тим як летіти на Марс чи ще кудись. Перші пару повстань на далеких планетах вдасться вгамувати, але відокремлення в політичному та економічному плані  лише справа часу.
Розвиток економіки сповільниться, якщо порівнювати із швидкістю колонізації та дослідженням планет. Колонії стануть самодостатніми.
Почнеться розвиток генетичного різноманіття людства. 160 тис. років еволюції людей не пройшли непоміченими, отже і майбутнє буде теж присвячене еволюції. ДНК людей, котрі покинуть планету, почне трансформуватись під впливом умов проживання в космосі чи на інших планетах, а також під впливом того, що в сонячних системах можуть опинитись інші види, дуже близькі до людей. Додайте вплив радіації, мутації, можливих нових хвороб, з якими люди зіткнуться на інших планетах  і за пару сотень років люди на інших планетах будуть кардинально відрізнятись від людей «нульових» та «десятих» на Землі.
Люди через 600 тис.років
Можливо, низка мутацій спричинить те, що люди взагалі втратять репродуктивну здатність, і доведеться застосовувати клонування чи схрещення із іншими біологічно близькими видами, аби зберегти популяцію. Але визначення людства в поточному, земному розумінні буде назавжди втрачене.
Час стане нашим найбільшим ворогом
Три виміри у просторі підкоряться космічним мандрівникам, а от найбільшим викликом стане четвертий  час.
Викривлення часу в чорних дірах чи під час переміщень на великі космічні відстані (саме це було частково зображено в «Інтерстелларі») стане великою проблемою для космічних мандрівників та дослідників.
Одна з мільйона чорних дір у Всесвіті
Ті, хто буде засновувати нові колонії чи мандруватиме між планетами та системами, повертатимуться на Землю (чи на те, в що вона перетвориться)  і там вже не буде нікого в живих із тих, кого вони знали чи любили: бо за 1 рік у космосі десь дуже далеко на Землі може проминути століття чи навіть тисячоліття. Історичні діячі з підручників, легендарні засновники космічних трас та підкорювачі планет повертатимуться з космосу живими через пару століть. Викривлення часу та швидкості у просторі призведуть до того, що з минулого можуть повертатись рідкісні захворювання чи виникатиме ефект «машини часу» в політиці, економіці та культурному житті окремих суспільних груп чи навіть народів і націй.
Кріогенний сон та експерименти із двигунами, що рухають ракети та кораблі зі швидкістю світла, призведуть до того, що першими гіперстрибок можуть здійснити одночасно різні вчені в різні періоди  і опиняться в одній і тій же точці в той самий час. Суспільні та наукові конфлікти за першість мандрівки в часі чи в космічному просторі будуть неминучими.
Кріогенний сон
Крім того, технології конкуруватимуть із часом, як і швидкість передачі інформації. А щодо військової справи теж можливі казуси. Війна, розпочата зі швидкістю світла в одній точці галактики, дістанеться іншої її частини вже тоді, коли там зміниться пару десятків поколінь і люди забудуть, з чого все почалося. Або винайдуть технологію, котра буде набагато кращою за ту, яку застосовуватимуть військові супротивники. Тобто війни або будуть виграватись блискавично без численних жертв, або не закінчуватимуться століттями й тисячоліттями, лишаючи по собі випалені планети і цілі світи.
Відставання технологій ми можемо спостерігати вже зараз: апарат Rosetta, що сів на комету не так давно, має на борту камеру лише на 4 мегапікселя, тому що 2004-го, коли його запускали, це була найбільш передова технологія. Порівняйте з тими камерами, що є нині на озброєнні в НАСА. Та навіть звичайний смартфон зараз знімає краще, ніж дорогий космічний апарат-дослідник десятирічної давнини!
Отже, час стане нашим головним ворогом у дослідженні трьох вимірів Всесвіту.
Майбутнє буде вкрай дивним
Ми дивимося на зміни виключно з нашого поточного знання, з нашого минулого досвіду та того, як ми екстраполюємо все це на найближче майбутнє. Але лінійна залежність тут не працюватиме. Навіть найбільшого уявлення сучасників недостатньо, щоб передбачити, якими будуть культура, традиції, шлюб, мова, технології та наука за 100, 200, 1000 років. Як будуть виглядати побачення в епоху, коли буде вдосконалено технологію заміни людських органів та запобігання старінню? Як буде виглядати освіта в майбутньому, коли не лише дистанційне навчання працюватиме, але й пряме потрапляння знань у мозок уві сні чи іншим шляхом? Що станеться з класичними школами та університетами?
Ще одна сфера  це віртуальна реальність. Що станеться з реальним світом, коли віртуальна проекція реальності поступово замінить реальні складові нашого поточного життя? Інтимне життя, домашні улюбленці, подарунки та розваги якими вони стануть, коли умовний Oculus Rift більше не буде виключно гаджетом для ігроманів?
А найбільш неочікуване і складне  це штучний інтелект. Ми навіть уявити не здатні, в що можуть (чи не можуть) перетворитись у майбутньому перші роботи-андроїди, яких ми бачимо зараз. 
Робот-священник
Найважче завдання  зробити прототип майбутнього. Якщо покладатись лише на письменників, можна уявити і райдужну, і апокаліптичну картину нашого життя за пару століть. Але лише реальність та життя нашого й наступних поколінь покажуть, чи сильно ми помилялися у своїх прогнозах.

Cписок можливих глобальних катастроф на найближчі 5 років

Нас чекають безліч варіантів апокаліпсису. Найбільш ймовірними з них є: 
1. Природна пандемія. Якийсь вірус, швидше за все родом з африканських джунглів, на зразок вірусу Ебола або Зіка, може почати безконтрольно поширюватися в нашому надто взаємопов'язаному світі. 
Вірус Ебола
2. Ядерна війна. З огляду на відчуття неминучої біполярності світу, ознаками якої є загострення космічної "гонки"  варіант ядерної війни цілком можливий. 
Ядерна війна
3. Генетичний тероризм. Оксфордські дослідники відзначають, що вартість досліджень генома дешевшає зі швидкістю, пропорційною геометричній прогресії. А це означає, що можливість створення генетичної зброї незабаром знайдуть навіть підпільні лабораторії. 
Зміна ДНК
4. Катастрофічна зміна клімату. Цунамі, урагани, засухи та інші руйнівні явища природи, можуть прийняти несподівані масштаби через глобальне потепління, а також різке окислення океанів. 
Танення льодів Антарктиди
5. Загроза з боку штучного інтелекту. Знову ж швидкість, з якою люди вдосконалюють комп'ютерні технології, робить цілком можливим повстання машин в найближчому майбутньому. Є ймовірність одночасного створення різних систем штучного інтелекту. Це може привести до війни між штучними інтелектами за панування над Землею. 18 жовтня 2017 року відбулась перша битва великих роботів. Подане нижче відео є наочним підтвердженням того. 




6. Падіння астероїда. Астероїд або комета діаметром в 10 км і більше становлять загрозу знищення усього людства. 

Падіння астероїда
7. Виверження супервулкану. Вимирання живих істот у разі виверження супервулканів, за деякими оцінками, трапляються в 10 разів частіше, ніж від астероїдів. Основні вражаючі фактори  "вулканічна зима" і отруєння атмосфери. 
Виверження супервулкану
8. Надспалах на Сонці. Потужний спалах на Сонці, спрямований в бік Землі, збігається за часом з періодом ослаблення магнітного поля, може призвести до радіоактивного знищення земної біосфери в найгіршому випадку. 
Потужний спалах на Сонці
     Сумарна ймовірність глобальної катастрофи, здатної привести до повного вимирання людства в ХХІ столітті, оцінюється від 10 до 50% різними авторами. Якщо люди поставлять своєю головною метою незнищенність цивілізації, то цю ймовірність можна значно знизити. 

Глобальні катастрофи людству загрожують з незапам'ятних часів

    Перший приклад – Всесвітній потоп. Це легендарна історія знищення першого світу та людства Богом через сорокаденний дощ, розлив рік чи то велику хвилю і затоплення всієї землі водою. Історія потопу відображена в міфах і легендах більшості культур світу. Найдетальніше в західній культурі описана в Біблії, а також в індуїстських Пуранах і у Вавилонському Епосі про Гільгамеша. В Біблії описується як Бог звелів Ною побудувати ковчег, куди мали увійти його три сини: Сим, Хам, Яфкт та їхні дружини, а також тварини по парі. Всього в ковчезі було проведено 377 днів. Після потопу Ной приніс у жертву тварин, і Бог пообіцяв не знищувати світ потопом, навіть якщо у людей недобрі помисли.
Всесвітній потоп
      Другий приклад глобальної катастрофи – пророкування Апокаліпсису, опис якого широко розгорнути в "Одкровенні святого Іоанна Богослова". В одному наборі чотири пекельних вершника, сарана з диму, зірка Полин та інші катаклізми. 
Апокаліпсис
     Не забуваймо і про період в історії планети Земля, коли її населяли неймовірні істоти –  динозаври. Британські вчені висунули теорію, згідно якої динозаври вимерли 65 млн. років тому через цілу серію метеоритів, які бомбардували Землю протягом тисяч років. Раніше міжнародна група дослідників дійшла до висновку, що причиною загибелі динозаврів був удар величезного астероїду, енергія якого в мільярд разів вища, ніж вивільнена під час вибуху атомної бомби над Хіросімою. Кратер Чиксулуб, що залишився від удару, розташований на території мексикансьеого півострова Юкатан, нараховує 15 км в діаметрі. 
    Але слід від ще одного удару метеориту (Бовтиський кратер, виявлений на території України у 2002 році) привів до припущення, що динозаври постраждали від цілої серії метеоритів.
Загибель динозаврів від падіння метеорита